Yaprak Süt Ve Besi Çiftliği
Buradasınız: Anasayfa / Yatırım Projeleri
Yaprak Süt ve Besi Çiftliği
PROJE ADI
Yaprak Süt ve Besi Çiftliği
Süt üretimini en yüksek seviyelere getirmek ve bunu korumak amacı ile çalışan Yaprak Süt ve Besi Çiftliği’nin halihazırda hayvan başı günlük süt verimi ortalaması 35 kg. inek laktasyon süt verimi ise ortalaması 10.500 kg dır.
Memiş Mahallesi 25005 Sok. No:31 Burhaniye - Balıkesir
Tamamlanan Projeler
BAŞLAMA : 13 Mayıs 2019
BİTİŞ : 7 Ocak 2020
Proje Web Sitesi

Süt üretimini en yüksek seviyelere getirmek ve bunu korumak amacı ile çalışan Yaprak Süt ve Besi Çiftliği’nin halihazırda hayvan başı günlük süt verimi ortalaması 35 kg. inek laktasyon süt verimi ise ortalaması 10.500 kg dır. İşletmenin kısa dönemdeki ilk hedefi günlük süt verimi ortalamasını Avrupa ve Amerika standartları doğrultusunda 40 kg.’a yükselterek ve laktasyon süt verimi ortalamasını da 13000 kg.’a ulaşmaktır.

Yaprak Süt ve Besi Çiftliği faaliyette bulunduğu sektörlerdeki sorumluluklarını yerine getirmeyi ilke edinmiştir. Yem sektöründeki misyonunu hayvansal eğitim araştırma merkezinde, somutlaştırmıştır. Yapılan yatırımla , ülkemizde örnek çiftlik niteliği taşıyan eğitim araştırma merkezi, ülkemiz hayvancılığının vizyonu olmuştur.

AR-GE departmanıyla koordineli olarak yürütülen denemelerle süt ve besi hayvanlarının verimlilik testleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar , yetiştiricilerimizin katıldığı çiftlik gezilerinde görsel ve uygulamalı olarak paylaşılmaktadır. Araştırmalar nihai olarak süt ve et verimi odaklı olmakla birlikte sağlık kriterleri ve döl verimini de kapsamaktadır.

Yaprak Süt ve Besi Çiftliği 1994 yılında 10 adet sağmal inek ile Balıkesir ili Burhaniye ilçesinde aile işletmesi olarak kuruldu, 1998 yılına kadar Dünyadaki hayvancık sektörleri incelenerek takip edilmiş bu sektöre yatırım için karar verilerek 40.000m2 kurulu arazi içerisine Türkiye’de ilk bilgisayarlı 6x2 sağım ünitesi, cipli hayvan kimlik tanımlama sistemi, bireysel yemleme istasyonu ve modern hayvan barınakları ile Almanya’dan ithal edilen 130 adet gebe düve alımı yapılarak profesyonel çiftlik hayatına adım atılmış oldu. Yaprak Çiftliği, yıllar içerisinde planlanan kapasite artırımını kademeli olarak tamamlamış, 85.000 m2 işletme arazisinde bulunan (toplam 2700 baş kapasitesiyle) 1100 baş sağmal ve 1600 baş lık genç hayvan ve buzağı üniteleriyle kapasitesinin nihai konumuna gelmiştir. Yaprak Çiftliği, 603.285 m2 lik tarım arazide tarımsal üretim yapmaktadır. Ayrıca her yıl ortalama 1.200.000 m2 arazide sözleşmeli tarım projesi çerçevesinde çevredeki çiftçilere tarımsal üretim yaptırılmaktadır.

Kurulduğu günden itibaren ülke ihtiyacı olan sağlıklı ve üstün genetik vasıflara sahip düve yetiştirme amacı doğrultusunda her zaman hayvan sağlığına ve genetiğine önem vermiştir. 2006 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından verilen Yeni Yatırım Ödülü’nün de sahibi olan İşletmenin birincil amacı üstün genetik özelliklere sahip damızlık düve yetiştirerek ülke hayvancılığındaki bu açığın kapatılmasına katkıda bulunmaktır. Tarımsal üretim çalışmaları da sürdüren Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri San. ve Tic. A.Ş. bu alanda da ilklere imza atarak “sözleşmeli çiftçi projesi”ni de hayata geçirerek kırsal alandaki küçük çiftçilerin kaliteli ürün yetiştirme ve yüksek gelir elde etme sistemleri konusunda gelişmelerini sağlamaktadır.

Süt üretimini en yüksek seviyelere getirmek ve bunu korumak amacı ile çalışan Yaprak Süt ve Besi Çiftliği’nin halihazırda hayvan başı günlük süt verimi ortalaması 35 kg. inek laktasyon süt verimi ise ortalaması 10.500 kg dır. İşletmenin kısa dönemdeki ilk hedefi günlük süt verimi ortalamasını Avrupa ve Amerika standartları doğrultusunda 40 kg.’a yükselterek ve laktasyon süt verimi ortalamasını da 13000 kg.’a ulaşmaktır”